The gray area corresponds to the Uniform Fare Area.
1 |
Amherst |
Place d'Armes E. - Notre Dame - Craig - Amherst - Laurier - Papineau - Masson |
2 |
Centre |
Place d'Armes O. - Wellington - Centre - Atwater |
3 |
Ste. Catherine - NDG |
Viau & Notre Dame - Ste. Catherine - Gare Westmount - Sherbrooke - Notre-Dame-de-Grâce (Gare Montréal-West) |
3A |
Ste. Catherine - Monkland/Somerled |
Viau & Notre Dame - Ste. Catherine - Gare Westmount - Sherbrooke - Girouard - Monkland - Gd. Boulevard (- Somerled - Walkley) |
5 |
Ontario - Aylmer |
Aylmer - Ontario - Viau & Notre Dame |
5A |
Ontario - Victoria Square |
Victoria Square - Bleury - ave. Parc (Park) - Ontario - Viau & Notre Dame |
7 |
Mt. Royal - Park Ave. |
Mt. Royal & Park - ave. Mt. Royal - Iberville - Masson - Blvd. Pie IX (Parc Maisonneuve) |
9 |
Rachel - Windsor |
Victoria Square - Gare Windsor - Peel - Ste. Catherine - St. Laurent - Rachel - Parc Baldwin |
11 |
Mountain |
Mt. Royal & Park - Mont Royal |
12 |
Delorimier |
Place d'Armes E. - Notre Dame - Craig - av. de Lorimier - Bélanger |
14 |
Guy - Beaver Hall |
Place d'Armes O. - Côte des Neiges - Westmount Blvd. - Sherbrooke - Place d'Armes O. [circular route] |
(15) |
Ste. Catherine - Atwater |
Atwater (Forum) - Ste. Catherine - Harbour |
17 |
Cartierville |
Snowdon - Décarie Blvd. - St. Laurent (Workland Blvd.) - Cartierville |
(20) |
Notre Dame - Haig |
Place d'Armes E. - Notre Dame - ave. Haig |
22 |
Notre Dame E. - Georges V |
Place d'Armes E. - Notre Dame - ave. Georges V. (Montréal-Est) |
(23) |
St. Denis - Ahuntsic |
Terminus Craig E. - St Denis - r. Foucher - Ahuntsic |
24 |
St. Denis - Sault |
Terminus Craig E.- St Denis - r. Foucher - blvd. Henri-Bourassa - St. Michel (Montréal-Nord) |
25 |
Notre Dame - Côte St. Paul |
Place d'Armes O. - Notre Dame O. - r. de l'Eglise (Church) - Wellington - Verdun |
29 |
Outremont - Youville |
Pl. Youville - ave. Parc (Park) - Bleury - Laurier - Côte St. Catherine - Maplewood - Queen Mary - Snowdon |
(30) |
Outremont - Terminus Craig |
Terminus Craig O. - Bleury - ave. Parc (Park) - Laurier - Côte St. Catherine - Maplewood - Côte des Neiges |
31 |
St. Henri - N.D.G. |
Terminus Craig O. - St Jacques - Upper Lachine Rd. - Notre-Dame-de-Grâce (Belgrave) |
(33) |
St. Catherine - Madison |
Viau & Notre Dame - Ste. Catherine - Gare Westmount - Sherbrooke - ave. Notre-Dame-de-Grâce |
35 |
St. Denis - Christopher Colombe |
Terminus Craig O. - St. Denis - Christopher Colombe - Villeray |
36 |
Notre Dame - Ville Emard |
Place d'Armes O. - Notre Dame O. - Monk - Allard - Lasalle (Ville Emard) |
40 |
Montréal Nord |
St. Michel - blvd. Henri-Bourassa - Léger (Perras) - Gouin |
(41) |
Park Ave. - Snowdon |
Bernard & St.Laurent - ave. Parc (Park) - Ste. Catherine - Sherbrooke - Girouard - Snowdon |
43 |
Park Ave. - Atwater |
Bernard & St.Laurent - ave. Parc (Park) - Ste. Catherine - Atwater (Forum) |
44 |
Papineau |
Place d'Armes E. - Notre Dame - Papineau - Bélanger |
47 |
St. Antoine |
Place d'Armes O. - Ste. Catherine - Sherbrooke - Westmount Blvd. - Côte des Neiges - Ste. Catherine - Place d'Armes O. [circular route] |
(48) |
St. Henri - Snowdon |
Terminus Craig O. - St Jacques [back: St. Antoine] - Upper Lachine Rd. - Girouard - Snowdon - Décarie Blvd. - Plamondon |
49 |
St. Henri - DeCourcelles / Monkland |
Terminus Craig O. - St Jacques [back: St. Antoine] - DeCourcelles (- Upper Lachine Rd. - Girouard - Monkland - Gd. Boulevard) |
52 |
Mt. Royal - Atwater |
Atwater (Forum) - Ste. Catherine - ave. Parc (Park) - ave. Mt. Royal - Iberville - Masson - Blvd. Pie IX (Parc Maisonneuve) |
54 |
Rosemount |
Place d'Armes E. - Notre Dame - Craig - Amherst - Laurier - Papineau - Rosemont - Bellechasse & 25e ave. |
55 |
St. Laurent - Crémazie |
Terminus Craig E. - St. Laurent - Crémazie |
58 |
Wellington - Place d'Armes |
Place d'Armes O. - Notre Dame - Colborne - Wellington - Verdun (Jolicoeur) |
(60) |
Wellington - Terminus Craig |
Place d'Armes O. - Wellington - Verdun (Jolicoeur) |
(63) |
Sherbrooke - Elmhurst |
Place d'Armes O. - St Jacques [back: St. Antoine] - Upper Lachine Rd. - Girouard - Sherbrooke - Notre-Dame-de-Grâce (Gare Montréal-West) |
(64) |
Sherbrooke - Madison |
Terminus Craig O. - McGill - Dorchester - Ste. Catherine - Sherbrooke - ave. Notre-Dame-de-Grâce |
65 |
Côte des Neiges |
Gare Centrale (Central Station) - Dorchester - Ste. Catherine [back: Guy - Dorchester] - Côte des Neiges - Queen Mary - Snowdon |
68 |
St. Denis - Crémazie |
Terminus Craig E. - St. Denis - Crémazie |
70 |
Windsor - Montréal West |
Place d'Armes O. - St Jacques - Peel - Ste. Catherine - Sherbrooke - Montréal West |
72 |
St. Denis - Frontenac |
Harbour - Ste. Catherine - St. Denis - Crémazie |
(77) |
St. Laurent - Jean Talon |
Terminus Craig E. - St. Laurent - Jean Talon - St. Denis |
80 |
Bleury - Terminus Craig |
Terminus Craig O. - Bleury - ave. Parc (Park) - Parc Jarry |
(82) |
Bleury - Aylmer |
Aylmer - ave. Parc (Park) - Parc Jarry |
83 |
Windsor - Snowdon |
Place d'Armes O. - McGill - Ste. Catherine - Girouard - Snowdon |
84 |
Hochelaga |
Harbour - Frontenac - Hochelaga - Viau |
87 |
Davidson |
Ontario - Davidson - Rachel |
91 |
Lachine |
Place d'Armes O. - St Jacques [back: Notre Dame] - Notre Dame - Lachine (45th Ave.) |
92 |
Lachine Extension |
Lachine (45th Ave.) - Lachine (56th Ave.) |
93 |
Remembrance Rd. |
Côte des Neiges - ch. Remembrance - Mont Royal [Summer only] |
(94) |
Frontenac |
(Place d'Armes E. - Notre Dame - ) Harbour - Frontenac - Iberville - Belanger |
95 |
Frontenac |
(Place d'Armes E. - Notre Dame - ) Harbour - Frontenac - Iberville - Belanger - Jean Talon - Gare Parc (Park Ave. Station) |
96 |
Van Horne - Terminus Craig |
Terminus Craig O. - Bleury - ave. Parc (Park) - Bernard - av. Outremont - Van Horne - Hillsdale |
(97) |
Van Horne - Atwater |
Atwater (Forum) - Ste. Catherine - ave. Parc (Park) - Bernard - av. Outremont - Van Horne - Hillsdale |
VHE* |
Van Horne Extension |
Hillsdale - Van Horne - Côte des Neiges |